Roy Book Binder er død, 82 år gammel
Roy Book Binder ble en del av musikkmiljøet i New York på 60-tallet. Der møtte han yngre artister som Ramblin’Jack Elliott, Peter, Paul and Mary og Dave Van Ronk, som alle inspirerte ham med storyteller-stilen, som også skulle bli Book Binders varemerke. 21 år gammel ble han gitarelev av Reverend Gary Davis. Den kjente blues- og gospelsangeren tok unge Book Binder under sine vinger og ga ham den første erfaringen med turnelivet.
Roy Book Binder fikk sitt gjennombrudd etter et vellykket opphold i London på slutten av 60-tallet der han hadde spillejobber med bl.a. Homesick James og Arthur “Big Boy” Crudup. Med rosende omtale i britiske musikkblader ble han kjent for det europeiske musikkpublikummet. Tilbake i Statene fikk han platekontrakt med Adelphi Records, og han ble i 1971 den første som fikk toppkrakter for et akustisk folk/blues-album i jazzmagasinet Downbeat. Han har siden turnert med sin solo-opptreden både hjemme og Europa, selv om han en kort periode hadde bandet The Hillbilly Bluescats sammen med Rock Bottom og også et tre års samarbeid med felespilleren Fats Kaplin.
Det var på 70-tallet han traff sin kone Nancy i Florida. Siden da har han bodd i solskinnsstaten om vinteren og turnert rundt i landet med sin bobil i sommerhalvåret. Nancy er svigerinne til den avdøde bluesartisten Rock Bottom, som har vært mye i Norge og betydd så mye for det norske bluesmiljøet. Derfor fikk også Roy Book Binder en nær tilknytning til Norge. Han har vært her og spilt flere ganger, senest på Blues in Hell i 2022.
Roy Book Binder har gitt ut 12 album og spilt på de fleste store folk- og bluesfestivaler i USA og Europa. Han har aldri vært ute etter rikdom og berømmelse. Det er kjærligheten til musikken som har vært drivkraft for den svært hyggelige, kunnskapsrike og underholdende storytelleren. Han vil bli savnet.